Hakkımızda
Organik Dünyaya Adımımızı Attık

Firmamız, 2013 yılının şubat ayında KOSGEB kadın girişimci desteği ile Bursa’nın Beşevler mahallesinde “Mavi Ambar Organik ve Doğal Gıda Ürünleri ” adıyla kurulmuştur.

Mavi Ambar, Organik Müteşebbis sertifikası olan Bursa’nın tek organik market konseptli markasıdır. Aynı zamanda, aynı ilin Tarım İl Müdürlüğüne de kayıtlı olan firmamız sahip olduğu gıda üretim ve paketleme izni sayesinde 2013 yılı içerisinde, üretim reçetesi firmamıza ait olan organik biber ve domates salçası, organik reçeller ve organik kahvaltılık sos gibi mamülleri Mavi Ambar markası ile tüketicilere sunmuştur.

Kendimizi Geliştirmeye Devam Ettik

Organik Müteşebbis sertifikamızın bir üst aşamayı geçmesi ile birlikte ürünlerimizi İstanbul ve Kayseri illerinde de tüketici ile buluşturmayı başardık.

2014 ortalarında tamamlanan Mavi Ambar marka tescilimiz sayesinde ulusal bilinirliğimizi arttırmak adına önemli bir girişimi de tamamlamış olduk.

Aynı yıl içerisinde üretimini yaptığımız organik mamüllerimizi bir önceki yıla göre sayıca arttırarak pazarımızı bir miktar daha büyütmeyi başardık. Üretim yelpazemize organik nar ekşisi ve organik elma sirkesini de katarak Mavi Ambar ürün ailesini genişlettik.

Bir Şirket Devraldık

Gıda üzerine faaliyet gösteren ve aynı zamanda yemek ve lokanta işletme izinleri olan Elne Gıda Ltd.Şti.’ni satın alarak ev yemekleri hazırlayıp servis etmeye başladık.

Yıl içerisinde gelen organik ürünlerden yemek yapma taleplerini karşılayan Mavi Ambar bu alanda bir ilke daha imza atmıştır.

Organik Guruplar Oluşmaya Başladı

Çoklu Grup ( organik üretiminde üretici grubu ) girişimine başladık. Sertifikasyon kuruluşumuzun önerisi üzerine, ağırlıklı Güneydoğu Anadolu bölgesinde olmak üzere 328 adet organik üreticinin üretimlerine devam edebilmeleri için sertifikasyon bedellerini karşılamaya başladık.

Yine aynı yıl içerisinde Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi bünyesinde oluşturulan “Organik Tarım Topluluğu” tarafından davet aldık. Fakültenin organik ile ilgili projelerine dahil olduk ve öğrencilere destek olmaya başladık.

Mavi Ambar Eline Çapa ve Kürek Aldı

Ziraat Fakültesi ile yürütülen proje dahilinde, Uludağ Üniversitesine ait Organik Tarım Uygulama ve Araştırma Parselinde öğrenciler ve öğretim görevlileri ile birlikte Mavi Ambar olarak üretim yaptık. Böylece Uludağ Üniversitesi Organik Parselinde ve Mavi Ambar Organik parselinde ilgili bölümde okuyan öğrenci arkadaşlara uygulamalı ders ve staj imkanı doğmuştur.

Artık Bizimde Bir Arazimiz Var

Mavi Ambar nihayet kendi arazisinde ekime başlıyor.

Bursa Maksempınar mevkinde 12 dönümlük bir arazi kiraladık ve ÇKS kaydımızı yaptık. Organik sertifikasyon sürecini başlattık İlk fidelerimizi Mayıs 2020'de organiğe geçiş 1 ile dikmeye başlayacağız.

Arazimizde zarlılar ile mücadele yöntemi olarak kurslarına katıldığımız, uzmanlık seviyesine en kısa sürede geleceğimiz Agro-Homeopati ile sağlayacağız. Zehirsiz sofralar ana amacımız.

Bursa'lı organik severleri arazimizde misafir etmek için sabırsızlanıyoruz.